Dedektif Büroları | Özel Dedektif İstanbul - Private Detective Turkey | Private Detective in Turkey - Özel Dedektif , +90 532 250 63 51

Böcek Arama Hizmeti İstanbul

  

 

Böcek Tarama Hizmeti İstanbul,

 

Zabata Dedektiflik böcek arama, hizmetini Türkiye de ve İstanbul'da ilk başlatan firma olup yaklaşık 250 li  ssk lı personeliyle Türkiye nin yanı sıra Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa ülkelerine de böcek arama hizmeti, vermektedir. Böcek Arama hizmetinde, sizlere bir telefon kadar yakınız. Hizmetlerimizde gizlilik esas olup refernas verilmez. Personelimiz emekli emniyet mensubu olup devlet terbiyesi almış profosyonel elemanlardan oluşmaktadır.

 

Zabata, böcek arama hizmetini kesin sonuç odaklamasıyla yapmaktadır. Profesyonel personellerimiz bize bu garantiyi sağlamaktadır. Hizmet en az 4 personel ile sağlanmaktadır. Bu önemli ve detaylı böcek tarama hizmetini, tek başına veya 2 kişi yapabileceğini iddia eden şahıs ve firmaları dikkate almayınız. Böcek arama hizmeti, ücretleri için lütfen iletişimden bize ulaşınız. Tarama hizmeti verecek firmadan mutlaka personel diploma fotokoplerini isteyin. Zabata Personeli İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunudurlar. 

 

DİNLEME CİHAZLARININ ÇEŞİTLERİ

 

Telefon Dinlemenin Çeşitleri, Dinleme Cihazları ve Metotları:

 

Eğer gizli dinlemeyle ilgileniyorsanız, Zabata Elektronik ile veya diğer bir TSCM firmasıyla iletişime geçmeniz  isabet olur ve hemen bir “Böcek Tarama” veya TSCM incelemesi  yaptırın.Ancak sizin için kritik olan şüpheli bir telefon alırsanız,  bulunduğunuz yerden olabildiğince çabuk ayrılın.

Böcekle dinleme(Herkesin sevdiği konu)

“Böcek” , bir alana yerleştirildikten sonra oradaki konuşmaları  yakalar ve taşır veya o bölgeden dinleme yerine iletir.Gizli dinleme, kullanılan böcek çeşidine göre kurbandan birkaç metre, yüzlerce metre hatta pek çok mil uzaktan bile yapılabilir.

 

“Böcekler” beş ana kategoriye ayrılmaktadır.

(Akustik, Ultrasonik,RF, Optik ve Hibrid).

 

Akustik bir böcek, cama, steteskopa veya lastik bir boruya yerleşir ve konuşma direk çıplak kulakla  yakalanır (elektronik kullanmadan). Bu aynı zamanda, pencereler, yapısal bozukluklar, havalandırma yerleri,elektrik prizleri  vb. etrafındaki zayıf noktalardan sesin geldiği bir bölgenin bölümlerini de kapsar.

 

Ultrasonik veya VLF böcek insanın işitme aralığının üstündeki  bir ses sinyalini sese dönüştüren bir tekniktir; ultrasonik sinyal yakalanır ve sese dönüştürülür.Bu durumda bir radyo sinyali oluşturmak yerine ses basınç dalgaları kullanılır.

 

RF(veya Radyo Frekansı) en çok bilinen ses dinleme şeklidir. Bir radyo vericisi bir bölgeye veya bir aygıta yerleştirilir.Bu sizin klasik zeytinli martini  böceğiniz veya “spy  shop” mağaza aygıtınızdır. Bunların tespiti oldukça kolaydır ucuz ve tek kullanımlıktır fakat onu gerçekten bir yere yerleştiren kişiyi bulmak zordur.Donanımlı bir  TSCM uzmanı aslında bu tür bir aygıtı belirli bir mesafeden tespit edebilir fakat bunu yapmak için zaman ihtiyacı vardır.Unutmayın doğru bir böcek tarama dakikalar değil saatler hatta günler sürebilir.

 

Optik böcek , bir sesi(veya bilgiyi) optik bir sinyale veya ışık demetine dönüştüren bir böcek cihazıdır.Nadiren kullanılır, pahalıdır fakat tespiti kolaydır.Bunun en iyi örneği aktif veya pasif laser dinleme cihazları olabilir.

 

Yukarıdaki her teknik ve cihaz Hibrid dinleme cihazı oluşturmak için kombine edilmiştir.

 

Telefon Dinleme:

 

Telefon dinleme istihbarat edinme adına (kalite nedenleri için) tercih edilen bir yöntemdir, o iletişim için kullanılan bir kablo veya diğer iletkenleri  içerir.Bu kablo bir telefon hattı, bir PBX kablosu, yerel bölge ağı, bir CCTV video sistemi,bir alarm sistemi veya herhangi bir iletişim aracı olabilir. Telefon dinlemenin amacı, yüksek kaliteli bilgi elde etmek,tespit edilen gizli dinleme olasılığını en aza indirmek(yayılan sinyalleri tespit etmek kolaydır)Ofisinizdeki elektriğinize veya telefon kutunuza bakın,bir böcek yerleştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz!

Telefon dinlemeleri dört ana kategoriye ayrılmaktadır.

  • Hardwired,
  • Soft
  • Record
  • Transmit

 

Bir Hardwired (fiziksel bağlantılı) Dinleme sinyalin(örn.telefon hattı) geçeceği kablonun bir bölümüne fiziksel erişimi elde etmesidir. İkinci kablo eklenir(normalde bağımlı cihaz veya izolasyon yoluyla),sinyal güvenli bir bölgeyle köprü oluşturur. Dinlemenin bu çeşidi keşfedildiğinde dinleme yerinin bulunması çok kolaydır. Bu tip dinleme polislerde çok meşhurdur fakat genellikle  gizli dinleme yapanlar dışında. Eğer dinlemeyi  yapan telefon üzerinde “bağımlı cihaz” veya benzer izolasyon cihazları kullanıyor ise cihazın, yüksek eğitimliler ve donanımlı  profesyonel “arama hizmeti” dışında  herkes  tarafından bulunması imkansız olacaktır (ve ABD’de bunlardan sadece bir düzine bulunmaktadır.)

 

Soft Dinleme telefon sistemini çalıştırmada kullanılan yazılım modifikasyonudur. Bu telefon şirketlerinde yapılabilir veya PBX, bir işin olması halinde yapılabilir.Bir telefona bağlama açısından tercih edilen bir metoddur,  PBX’te yakalaması kolaydır fakat bir telefon şirketi sisteminde bulması zordur. Bazen, REMOBS (uzaktan gözlem), DATU, ESS veya  dönüştürme   diye adlandırılır. Bu tür dönüştürücüler  emniyet teşkilatlarında, istihbarat kurumlarında, büyük kuruluşlarda ve bakım yazılımı ile ulaşılmasının çok kolay olduğunu düşünen hackerlar arasında çok meşhurdur .Bu tür dönüştürücüleri bulmak oldukça basittir fakat telefon şirketleri bilgisayarlarında iç çalışma için  tamamen serbest erişim gerekir(ki bunu elde etmek çok zordur)

 

Recording Dinlemeler, telefon hatlarındaki kaydedicilerdir, TSCM incelemelerinde  bulması çok kolaydır. Hardwired dinlemelerle benzerdir fakat bantlar (kasetler-teypler) düzenli olarak değiştirilmelidir. Amatör casuslar,özel dedektifler arasında çok ama çok popülerdir fakat kullanımı tehlikelidir; onlar yasak kayıtlarını, servise gösterdiklerinde, pek çok gizli dinleyici suçüstü yakalanmıştır. Dijital kaydediciler teyplerin yerini almaktadır, fakat ses kaydediciyle  bir veri alınmak zorundadır.

 

Verici dinlemeleri, bir kabloya bağlı bir RF vericisidir (veya “böcek”)(genellikle mikrofonu kendindendir). Bu çok meşhur olmasına rağmen, Rf’nin ürettiği enerji onun “böcek arama” uzmanı (TSCM uzmanı veya uygulayıcısı olarak bilinen)tarafından tespit edilme şansını artırır. 

 

Dinleme  tespiti aşırı zordur (doğru yerleştirilmişse), yüksek seviye teknik uzmanlık gerektirir ve çok fazla ekipman yerleştirmek gerektirir. Aslında herhangi spy shop oyuncağı, böcek dedektörler ve bunun gibi şeylerle çoğu dinlemenin tespit edilmesi imkansızdır. Bunun yerine TSCM uzmanı yüzlerce binlerce gelişmiş laboratuvar araçlarını kullanmak zorundadır ve yüzlerce hassas ölçüm yapar.

 

Böcek Ailesi-Böcek Frekansları

Akustik/Ses Basınç Dalgaları

Akustik/Ultrasonik Basınç Dalgaları

Optik/Görülemeyen Işık( UV vb..)

Optik/Görülebilir Işık

Optik/Görülemeyen Işık(Kızılötesi vb..)

             RF Verici (VLF) 3 kHz - 3 MHz

             RF Verici (HF) 100 kHz - 70 MHz

             RF Verici (VHF) 30 MHz - 300 MHz

             RF Verici (UHF) 300 MHz - 1 GHz

             RF Verici (Mikrodalga Düşük) 900 MHz - 3 GHz

             RF Verici (Mikrodalga Orta) 3 GHz - 12.5 GHz

             RF Verici (Mikrodalga Yüksek) 12.5 GHz - 26.5/33/40 GHz

             RF Verici (Mikrodalga mm) 26.5/33/40 GHz - 325 GHz

             RF Verici (Mikrodalga mm2) 325 GHz - 1.5 THz

            Boş Alan:Manyetik

Yapılan Emisyon

Sesli(Ses Frekansı)

Ultrasonik

Video

700 kHz’e kadar mevcut taşıyıcı(AC Şebeke, Telefon, CATV vb.)

Baz İstasyonu(AC/Şebeke cihazları,dalgarehberi, vb.)

Fiber Otik

Diğerleri

 

Gizli Dinleme Türleri;

 

İstihbarat:

Counter-Counter İstihbarat(Counter TSCM)

Counter İstihbarat(TSCM)

Aktif(Klasik Casusluk,Ağır Böcek&Black Bag İşleri)

Pasif (önce dinleme, kücük böcek)

İstihbarat Teşkilatı :

Yüksek seviye istihbarat(yurtiçi-DEA, FBI, USSS, FISA, vb.)

Düşük seviye istihbarat(yerel istihbarat teşkilatları)

Nitelikli suç araştırması(cinayet,kundakçılık, vb.)

Aktif(dinleme,Cisim kabloları vb.)

Pasif(cep telefonu,çağrı cihazı denetimi)

Taktik(SWAT ekibi,throw-phonelar vb.)

Yönetim(Polis arabalarındaki video,kablosuz mikrafonlar)

Yasadışı(Yasadışı Gözetim Faaliyetleri)

 

Özel Araştırma:

 

İstihbarat-Aktif(Siyah Çanta İşleri)

İstihbarat-Pasif(Cep Telefonu-Çağrı cihazı denetimi)

Gözetim-Aktif(Siyah Çanta İşleri)

Gözetim-Pasif(Cep Telefonu-Çağrı cihazı denetimi)

Amatör/Şahsi:

İstihbarat/aktif

İstihbarat/Pasif

Gözetim/aktif

Gözetim/Pasif

 

Dinleme veya Böceğin Uyarı İşaretleri

 

Siz potansiyel bir hedef misiniz? Eğer gizli dinleme söylediğiniz, yazdığınız veya başka birinin etkisini veya zenginliğinin artması için yaptığınız herhangi bir şey içinse, cevap evettir. Siz potansiyel bir hedefsiniz.

 

Eğer aşağıdaki uyarı işaretleri varsa ve siz dinlendiğinizden veya telekulaktan şüpheleniyosanız, hemen Zabata Elektronik ile iletişime geçmeniz ve bir “böcek cihazı” veya TSCM incelemesi  yaptırmanız isabet olacaktır. Ancak sizin için kritik olan şüpheli bir telefon, cep telefonu veya telsiz telefon alırsanız,  olabildiğince kısa sürede yerinize Zabata Elektronik’tan birini  geçirmelisiniz.

 

Böcek Arama Hizmeti Riskli Durumlar.

 

1-Diğerleri sizin gizli işlerinizi ve profesyonel ticari sırlarınız biliyor ise,

 

Bu gizlice dinleme faaliyetinin en açık göstergesidir. Amerika’da,gizli bilgi hırsızlığı milyar dolarlık yer altı endüstrisidir.Sık sık sırlarınızın açığa çıkması ince bir yol ile  gösterilecektir  bu nedenle içgüdülerinize daima güvenmelisiniz.    Rakipleriniz veya medya bilmemesi gereken sizin açıkça sırrınız olan şeyleri öğreniyor ise, bu  teknik dinleme veya böcekten şüphelenmenin sebebidir.

 

2-Gizli toplantılar ve ihaleler bir sır olarak görünmüyor ise,

 

Gizli toplantı ve ihaleler Şirket casusluğunun çok bilinen hedefleridir.Halkın bilgisini oluşturmayı planladığınız şirket alıcıları için nasıl planlar istiyorsunuz?Ürün tasarımlarınızın kopyaları rakiplerinizce kullanılıyor mu?Rakiplerinizce sizin vereceğiniz teklifin bilinmesi yararlı olur mu?

 

3-İnsanlar sizin iş faaliyetlerinizle veya özel yaşamınızla çok ilgili gözükürler.

 

4-Telefon hattınızda ses değişikliği ve tuhaf ses duymuşsanız,

 

Bu amatör dinleyiciler tarafından bir telekulakla veya buna benzer dinleme aracıyla yapılır.Gözetleme cihazları sık sık telefon hattında sinyalin gitmesi veya ses değişikliği gibi anormalliğe neden olur.Profesyonel dinleyicilerde ve ekipmanlarında bu tür sesler oluşmaz; böylece bu anormallik telefonunuzda oluşuyorsa bilin ki sizi amatör biri dinliyor.Diğer bir yandan basit bir hatadan da kaynaklanabilir bu ses, fakat kontrol etmelisiniz.

 

5-Telefon hattınızda parazit,patlama veya çizilme fark ettiyseniz,

 

Bu iki iletken birbirine bağlandığında (telefon hattındaki böcek veya telekulak gibi)meydana gelen kapasitif deşarj tarafından meydana gelir.Bu aynı zamanda amatör bir dinleyicinin veya eğitimsiz bir casusun telefon hattınızla oynaması anlamına gelmektedir.Bu telefon hattınızda veya cihazınızda problemden başka bir şey değildir fakat bir TSCM çalışanının bu durumu netleştirmek için değerlendirmesi gerekir.

 

6-Telefonu kapadığınızda ahizeden sesler geliyorsa,

 

Buna, telefon alıcısını dinleme mikrofonuna (aynı zamanda hoparlör )dönüştüren açma tuşu sebep olur.Muhtemelen telefonun 20 metre civarında biri sizin söylediğiniz her şeyi dinliyor(eğer bu oluyorsa).

 

7-Telefonunuz sık sık çalıyor fakat kimse konuşmuyor , zayıf bir tonda veya çok yüksek tonda  devam ediyorsa, veya sonradan bip sesi geliyorsa,

 

Bu telefon hattınızda hat uzatıcının veya bağımlı bir cihazın kullanıldığının göstergesidir.Bu aynı zamanda armonika böceğinin veya sınırsız vericinin kullanıldığının gösterge anahtarıdır. Tabiki bu bir faxın veya modemin yanlış bir numarayı aramasından başka bir şey olmayabilir (fakat bir TSCM çalışanını durumu netleştirmelidir.)

 

8-Telefonunuzu açtığınızda hatta bir ses duyuyorsanız(harici bir hoparlör kullanarak),

 

Bu tür bir durumu kontrol etmek için “kaydedici” arayüzü (VOX seçeneği ile)almanız gerekmektedir veya uAmp veya Kaiser 1059 gibi ses yükselticisi temin etmeniz gerekmektedir. Daha sonra kapalı telefondan telefon hattınızı dinleyin.Eğer zayıf, katı bir çift ses duyuyorsanız biri, telefon hattınız üzerinde “bağımlı” bir gizli dinleme yapıyor(komşularınızdan biri olabilir.)Bu tür cihazlar kişi telefonu kapadığı zaman “komut sesi “ oluşturur(tüm telefonlarınızın kapalı olduğundan emin olmalısınız).

 

Ek not: En yaygın yasadışı dinleme cihazları 2100 Hz ve DTMF-C ‘dir fakat hiçbir ses kombinasyonu olmayabilir.

 

9-Am/FM radyonuzda aniden değişik bir parazit meydana gelirse,

 

Pek çok amatör casus dinleyici cihazları Fm radyo bandı içinde veya dışındaki frekansları kullanır, bu sinyaller frekans kaymasına yol açar ve böceğin etrafındaki bir FM radyo sessizleşir.  FM radyonun öbür ucunda ve FM bandın içerisinde herhangi bir sessiz bölgedeki yayına bakın. Radyo cızırdamaya başlarsa, yavaşça odanın içinde ses tizleşinceye kadar  hareket ettirin. Bunun anlamı, geribildirim algılama veya döngüsel algılamadır ve sık sık böceği bulacaktır. “Stereo” fonksiyonu kapalı omalıdır böylece radyo “tek” olarak çalışır bu da hassaslıkta ciddi artış sağlar. Böyle bir durumda bir “muhbir” bulursanız, hemen bir TSCM uzmanıyla iletişime geçin ve onları hızlıca yerinizden uzaklaştırın.

 

10- Arabanızın radyosu anide “tuhaflaşmaya” başlarsa,

 

Unutmayın ki,araba radyonuzun anteni bir dinleyici tarafından (sık sık) kullanılıyor olabilir ve böyle bir kullanım radyo yayınınızı kesebilir (otomobilinizdeki radyoda aniden bir tuhaflık olursa, dinlenildiğinizden şüphe edin).

 

11-Televizyonunuzda aniden bir parazit  oluşuyorsa,

 

Televizyon yayın frekansları sık sık bir dinleme sinyali bulundurur fakat böyle bir cihaz televizyon alıcısına parazit oluşturabilir(genellikle bir UHF kanalı).Televizyonlar aynı zamanda çok fazla RF enerjisi harcarlar ve bunun yüzünde herhangi bir alıcıya çok duyarlıdır(buna teknik olarak “bant genişliği” denir ve TV sinyalleri bunu çok fazla kullanır). Katlanabilir bir antenle küçük bir televizyon bir odada kullanılabilir.2,7,13,14,50-60 ve 66-68 numaralı kanallardaki parazite dikkat edin, bu frekanslar gizli dinleyicileriyle bilinir.Sinyaller analog iken bu doğruydu ve bugün yerel yayın yapan TV’lerin kullandığı dijital sinyaller daha doğru.

 

12-Bir hırsızlık kurbanı oldunuz fakat hiçbir şey çalınmadı,

 

Profesyonel dinleyiciler sık sık ev veya ofislere hırsızlık yapmak için girerler ve nadiren de olsa girdikleri yere direkt kanıt bırakırlar;ancak binada yaşayanlar  yerleri değiştirilmiş  mobilyaları muhtemelen görecektir.Bir hırsız eşyaların duruşunu nadiren değiştirirken  daha çok gizli aramasında bunlara zarar verir.Bu gizli araştırma ve böcek cihazlarını yerleştirme.

 

13-Elektrikli duvar elektrotlarınız biraz değiştirilmiş veya sarsılmış görünüyor,

 

Gizli dinleme cihazlarının yerleştirilebileceği en bilinen yerlerden biridir. Elektrik prizi, anahtar,duman algılayıcı alarmlar ve aydınlatma aksesuarlarının içine veya arkasına yerleştirilir.Bu duvar elektrotları sökülerek yapılmalıdır. Elektrik prizinin olduğu yerin aşağısındaki  küçük değişikliklere bakın.Aynı zamanda elektrik prizi ve ışık anahtarlarının renklerine dikkat edin çünkü dinleyici tarafından bunlar değiştirilir.Duvara monte edilmiş duvar elektrotların vidalarının değiştirilip değiştirilmediğine bakın.

 

14-Duvarda veya tavanda meydana gelen küçük boyutlu renk değişiklikleri.

 

Bu son zamanlarda gizli kamera veya iğne delikli mikrofon yerleştirildiğinin işaretidir.

 

15.Satıcılarınızın biri size masa radyosu, alarmlı saat,lamba,küçük televizyon,cd çalar vb. herhangi bir elektronik cihaz verdi,

 

Bu tür hediyeler aslında dinleme cihazı bulunan Truva atlarıdır.Hediye olarak verilen kalem,keçeli kalem, kalem kutusu,hesap makinesi,post-it  vb. malzemeler şüphe uyandırıcıdır.Bu tür küçük hediye satıcıları belki size ciddi zarar verebilir.

 

16-Yerin yanındaki vinil duvar dibinde darbe veya deformasyon görülmesi,

 

Bu, birisinin kablo veya mikrofonu  duvarsa pervazın  durmasını sağlayan yapıştırıcılara yerleştirildiğinin açık bir göstergesidir.Bu deformasyon rengin kayması veya renk açılması gibi gözükür.

 

17-Evinizdeki veya ofisinizdeki  duman dedektörleri, saat, lamba veya çıkış işaretinde biraz kayma, yüzeyde küçük bir delik  veya  yarı belirgin bir yüzeye sahip.

 

Bu araçlar gizli dinleme cihazları için çok popülerdir.Bunlar hedef bölgeye yerleştirildiğinde nadiren doğruca yerleştirilirler.Bu gibi şeylerin görüntüsüne veya bunların görüntüsündeki hafif değişikliğe dikkat edin.

 

18-Evinizde, ofisinizde birden ortaya çıkan ve bunların ne şekilde oraya geldiğini bilmediğiniz maddeler.

 

Dikkat edeceğiniz veya farkına varacağınız tipik maddeler: saatler, çıkış işaretleri, yağmurlamam başlıkları,radyolar, fotoğraf albümleri ve lambalar.

 

19-Duvar kenarındaki zemin üzerinde fark edilen beyaz kuru duvar tozu ve duvardan dökülen parçalar.

 

Bu, iğne deliği mikrofon veya kameranın yerleştirilmiş olduğuna dair bir işarettir. Bu sanki birinin yere veya duvara biraz şeker dökmüş gibi görünür.

 

20-Masanızın üzerinde veya yerde tavandan dökülen küçük parçalar veya kum olduğunu far ettiniz. Aynı zamanda çatlak, yontulmuş veya oyulmuş tavan döşemesi  ya da bunların sarkmalarını veya  düzgün yerleştirilmediklerini  gözlemlediniz.

 

Bu, bir tavan döşemesinin değiştiği veya birinin ofisinize veya masanızın yakınına bir video kamera veya dinleme aygıtı yerleştiğinin ilk göstergelerindendir. Ayrıca tavandaki çatlaklara ve çentiklere dikkat ediniz. Eğitimsiz amatör casus akustik tavan döşemesini çatlatmaya veya zarar vermeye muhtemeldir. Uygulama alanlarındaki tavan döşemeleri çatlak, çentik,oyuk veya leke bulundurmamalıdır.Her ne sebeple olursa olsun zarar gören tavanlar onarılmalı ve zarar görme sebepleri  kanıtlanmalıdır.Bu gibi durumlarda, varsa eğer gizli bir dinlemeyi belirlemek için  bir TSCM uzmanının bu çatlak,çentik , kırık veya zarar görmüş döşemeyi incelemesi akıllıca olacaktır.

 

21-“Telefon Şirketi” araçlarının veya çalışanlarının ofisinizin yakınında tamir yaparak çok fazla zaman harcadığını fark ettiniz.

 

Eğer benzer araçları yakınınızda üç defadan fazla görüyorsanız, ciddi bir probleminiz var olabilir.(en azından ABD Dışişleri Bakanlığı gözetlemeye karşı koyma eğitimine göre)

 

22-Telefon, kablo, sıhhi tesisat veya klima tamircileri birileri onları aramadan geliyorsa,

Dinleme casuslarının bir problem varmış gibi gösterip sonra bunu tamir etmek amaçla gelen ustalar, gizli inleyicilerin yaygın hilelerindendir. Sorunu çözerken dinleyicileri de yerleştirirler .Bunlar genelde klima ve telefon tamircileridir, nadir de olsa yangın alarm tamircileri de olabilir.

 

23-Servis veya nakliye kamyonları içinde kimse olmadan (gördüğünüz kadarıyla)sık sık yakınınıza park ediliyor.

 

Bu araçlar genelde dinleme aracı olarak kullanılırlar, merdiven veya çatıya boru taşıma araçları bulunan bu araçlara karşı çok dikkatli olun. Aynı zamanda renkli camı olan ve bu yüzden içini göremediğiniz(servis aracı gibi) her araca karşı tedbirli olun.Bu dinleme araçları küçük Geo Tracker, Suburban,Blazer, Trooper veya Kargo araçları olabilir.Aracın arka tarafında gizlenmiş bir kişi veya renkli camlı her araca bakın.Ayrıca dinleyiciler çevrenizde bu araçlarla birkaç kez bulunabilir.Bu dinleyiciler dinleyecekleri şahsın etrafında 500 ila 750 metre arasında bulunacaklardır.Üstünde merdiven bulunan bu araçlar gizli bir anten veya periskop bulundurabilir.

 

24-Kapı kilitleriniz birden bire düzgün kilitlenmemeye ve birden zorlanmaya başlıyor veya tamamen bozuluyor.

 

İlk kanıt, kilidin alınması, değiştirilmesi veya bypassıdır.Her zaman çift yönlü kilitler kullanmaya çalışın.(ASSA ve Medeco gibi).Ayrıca tüm kapılar için sadece çift taraflı deadboltlar (kilit silindirinin döndürülerek açıldığı yaysız kilit) kullanın, tüm pencereler için kaliteli pencere çıtası ve sadece giriş kapısı için değil tüm kapılar için kaliteli kapı çıtası kullanın.Bundan başka her zaman kapı açma düğmeleri gibi kapılarda da titreşim sensörü içeren kaliteli alarm sistemleriniz olsun.

 

25-Mobilyalarınızın yeri biraz değişik fakat kimse niçin olduğunu bilmiyor.

 

Mobilyalarınızın (kanepe, sandalye, lamba vb.)içine dinleme cihazlarını yerleştirmek herkes tarafından bilinen yaygın bir olaydır. Hedef bölgede yaşayan ve çalışan insanlar, mobilyaların yeri bir inch değişse bile bunu fark etmeye meyillidirler. Mobilyalarınız bulunduğu halıya çıkardığı ize ve lambalarınızın gölge pozisyonuna iyice dikkat edin.Ve mobilya ve duvar arasındaki mesafeye dikkat edinin çünkü dinleyici acele ettiği için nadiren eşyayı doğru yerine bırakır.

 

26-Her şey didik didik aranmış görünüyor fakat eksik bir şey yok.(fark ettiğiniz kadarıyla)

Profesyonel olmayan bir casus hedef evi saatlerce didik didik yapacaktır fakat  nadiren temiz ve düzenli bir şekilde yapar. En sık karıştırma yerleri masa çekmeceleri, dosya dolapları ve komodin çekmeceleridir.

27-Dinleyici size özel konuşmalarınızın bir kopyasını gönderir.

Bu sizi bir dinleyenin olduğunun basit ve somut bir göstergesidir.Casus bazen şantaj amaçlı veya korkutmak amaçlı ya da kurbanı gizlice takip ettiğini göstermek amaçlı  özel görüşmelerin bir kopyasını kurbana gönderir.Bu  yaygın olarak sivil davalarda, ceza davalarında, evlilik problemlerinde , hissedarların anlaşmazlıklarında ve savaşlarda gözaltına alma durumlarında zayıf ve tek taraflı bir duruma sahiptir. Karşıdakini psikolojik olarak baltalamayı hedefler.

 

 

Herhangi bir TSCM çalışanını arayacağınız zaman, şüpheli bir yeren, cep telefonundan veya telsiz telefondan aramayın,ve şüpheli telefon kullanmayın(bunun yerine şüphelenilmeyen bölge dışındaki bir telefondan arayın )

Kimler Dinlenir?

Tehlike İçeren İş Durumları

•Şirketinizin alenen görünen mevcut (veya yakında olacak) bir hisse senedi varsa,

•Şirketiniz işçi problemleri, sendika faaliyetleri veya görüşmeleri varsa,

•Şirketinizin uğraştığı davalar var ise,

•Şirketiniz personel çıkarıyor ise(veya bu önceden olmuş ise)

•Şirketiniz, moda, otomotiv, reklam veya pazarlama sektöründe ise,

 

Herhangi biri gizli dinleme için hedef olabilir bunla birlikte onların mali durumları,meslekleri veya aile içi durumlarından dolayı bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla risk altındadır.

•Eşler düzenli olarak birbirlerini dinler.

•Anne-baba çocuklarını dinler.

•İşadamları diğer işadamlarını dinler.

•Bilim adamları diğer bilim adamlarını dinler.

•Öğrenciler hocalarını dinler.

•Avukatlar diğer avukatları dinler.(veya müvekkillerini)

•Sigorta şirketleri kaza kurbanlarını veya diğer davacıları dinlerler.

•İnşaat şirketleri diğer inşaat şirketlerini dinlerler.

•Satıcı müşterisini dinler.

•Tahsilat acentaları borçluları dinler.

•Polisler şüphelileri dinler.

•İşe verenler personel müdürlerini dinler.